ورود اعضاء ورود اعضاء نقشه سایت نقشه سایت
۱۳۹۵ شنبه ۷ اسفند
معاونت پژوهشی و برنامه ریزی اداره امور تربیتی معاونت پژوهش، برنامه ریزی و نیروی انسانی
صفحه اصلی
English
توانايي علمي فاطمه سلام الله عليها

توانايي علمي فاطمه سلام الله عليها

قال رسول اللَّه (ص): ان اللَّه جعل علياً و زوجته و ابناءه حجج علي خلقه و هم ابواب العلم في امتي من اهتدي بهم هدي الي صراط مستقيم.)

پيامبر خدا (ص) فرمودند: خداوند متعال علي و همسر و فرزندانش را حجت مردم قرار داده و آنان درهاي علم و آگاهي در ميان امت من هستند، هركس به آنان تمسك نمايد، به راه راست هدايت يافته است.

در اين حديث فاطمه زهرا (ع)مانند اميرالمؤمنين (ع) و ساير حضرات معصومين دروازه علم و عامل هدايت مردم شناخته شده اند. بنابراين آن حضرت علاوه بر اينكه حجت خدا در ميان امت اسلامي بوده، نقش آموزشي و پرورشيش نيز از اين حديث استفاده مي گردد.

زني به خدمت فاطمه زهرا (س) شرفياب گشت و سؤالي را مطرح ساخت و جواب آن را از حضرت شنيد، سپس اجازه خواست و پرسش دوم را سؤال كرد، حضرت جواب آن را نيز داد، به همين صورت ده مسأله از بانوي عزيز اسلام آموخت ولي ديگر احساس شرمندگي كرد و بيش از آن نخواست حضرت فاطمه (ع) را مزاحمت نمايد، از اين جهت اجازه خواست رفع زحمت نموده و خانه فاطمه (س) را ترك گويد.

حضرت احساس كرد؛ او از كثرت پرسش هاي خويش شرمگين گرديده و به اين جهت مي خواهد خانه و حضور آن حضرت را ترك كند، لذا فرمودند: شما خجالت نكشيد، من در برابر هر مسأله اي كه به تو آموزش مي دهم پاداش دارم، پاداشي خيلي مهم و آن اينكه: «تعليم دادن يك مسأله ارزش و ثوابش بيش از آن است. كه مابين زمين تا عرش خدا را از جواهرات ارزشمند پر نمايند

اي زن! اگر كسي به كارگري مشغول گردد و بار سنگيني را به دوش گرفته و به پشت بام حمل كند و در برابر آن صد هزار دينار طلا مزد بگيرد، آيا در اين فرض، كارگر احساس خستگي مي نمايد؟! زن جواب داد: نه. فاطمه (ع) فرمودند: من نيز در برابر آموزش هايي كه انجام مي دهم چنين احساسي دارم، زيرا پاداش من به مراتب بيشتر است.

رياحين‏الشريعه، ج 2، ص 131

 منيةالمريد، ص 20.

تاریخ به روز رسانی: 1394/11/21
تعداد بازدید: 182
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
تمامی حقوق این پایگاه متعلق به اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی می باشد.
ورود اعضاء
بستن
Powered by DorsaPortal