ورود اعضاء ورود اعضاء نقشه سایت نقشه سایت
۱۳۹۵ شنبه ۷ اسفند
معاونت پژوهشی و برنامه ریزی اداره امور تربیتی معاونت پژوهش، برنامه ریزی و نیروی انسانی
صفحه اصلی
English
ابعاد شخصيّتي فاطمه زهرا(س)

ابعاد شخصيّتي فاطمه زهرا(س)

-مقام حضرت صديقه كبري (س) آن چنان والا است كه رضايت و خشم حضرتش معيار رضايت و خشم پيامبر گرامي اسلام و رضايت و خشم كبريايي قرار گرفته است.

پيامبر اكرم(ص) فرمودند: «فاطمه(س)، پارۀ تن من است، هر كس او را مسرور گرداند مرا مسرور كرده است و هر كس مرا مسرور گرداند خدا را مسرور كرده است و هر كس او را اذيّت كند مرا اذيّت كرده است و هر كس مرا اذيّت كند خدا را اذيت كرده است، و فاطمه(س)، عزيزترين مردم در نزد من است».

- از ابعاد كرامتي حضرت زهرا(س) مي توان به پارسايي و قناعت به ثروتي اندك و امكاناتي ناچيز، در عين امكان بهره مندي از بالاترين امكانات را اشاره كرد؛ چرا كه او دختر پيامبر اسلام(ص) است و آن حضرت مزرعه با ارزشي همچون «فدك» را به ايشان بخشيدند كه در آمد خوبي داشت. همچنين حضرت علي (ع) از محل كار و تلاش خود در آمد قابل توجّهي داشتند و حضرت مي توانستند زندگي مرفّهي براي خود و همسر و فرزندان خود فراهم آورند، امّا همۀ در آمد خود را صرف نيازمندان مي كردند و  خود به يك زندگي بسيار سخت و پر مشقّت اكتفا مي نمودند.

- يكي ديگر از ابعاد شخصيّت اجتماعي فاطمه زهرا(س)، انفاق و ايثار اوست. داستان بخشيدن غذا و طعام خود در عين نيازمندي به مسكين و يتيم و اسير در مدت سه شب پي در پي، در سورۀ دهر (انسان) آمده است.

- يكي ديگر از ابعاد كرامتي حضرت زهرا (س) عبادات آن حضرت است. عبادت فاطمه از لحاظ كميّت، تا بدان حد گسترده است كه در لحظه لحظه زندگي او حضور و ظهور دارد. رفتار او، گفتار او، نگاه او، تلاش او، نفس كشيدن او در هر لحظه شب و روز، عبادت بود. امام حسن مجتبي (ع) در اين باره مي فرمايد: «مادرم فاطمه(س) را ديدم كه در شب جمعه از بستر خويش جدا شده تا طلوع خورشيد مشغول عبادت، و راز و نياز با پروردگار بود و لحظه‏اى از ركوع و سجود دست برنمى‏ داشت».

- جلوه هايي بسيار زيبا و ديدني از رفتار و گفتار فاطمه زهرا(س) در عرصه حجاب و عفاف گزارش شده است كه مي بايد سرمشق دختران و زنان ما در زندگي قرار گيرد. روزي پيامبر اكرم(ص) از جمع مسلمانان حاضر در مسجد سؤال كردند: چه روش و سيره اي براي زندگاني بانوان بهتر است؟ حضرت زهرا(س) به واسطۀ سلمان - كه خود را عاجز از جواب اين سؤال مي دانست و به همين دليل به خانه حضرت زهرا(س)، خود را رسانيده بود- فرمودند: «براي زنان بهتر است كه مردان نامحرم را نبينند و مردان نامحرم نيز ايشان را نبينند».

بحارالانوار، ج 43، ص 24.

شيخ حرّ عاملى، محمد بن حسن، وسائل الشيعة، ج 7، ص 113

 

 

تاریخ به روز رسانی: 1394/11/21
تعداد بازدید: 170
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
تمامی حقوق این پایگاه متعلق به اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی می باشد.
ورود اعضاء
بستن
Powered by DorsaPortal