ورود اعضاء ورود اعضاء نقشه سایت نقشه سایت
۱۳۹۵ يکشنبه ۳ بهمن
معاونت پژوهشی و برنامه ریزی اداره امور تربیتی معاونت پژوهش، برنامه ریزی و نیروی انسانی
صفحه اصلی
English
استان اردبيل

 

     بسمه تعالي                           طرح درس روزانه درس سبك و تفكر پايه هشتم

 

نام و نام خانوادگي دبير:ابوالفضل يزداني           نام درس:تفكر و سبك زندگي      تاريخ تدريس :8/10/93

 

نام منطقه تدريس:لاهرود              موضوع تدريس : آداب معاشرت            زمان تدريس: 45 دقيقه

 

نام مدرسه :جهاد لاهرود                              مقطع:متوسطه دوره اول

 

 

 

اهداف

 

 

 

 

الف) آشنايي با مفهوم ادب،آداب ومعاشرت

 

ب) كسب مهارت در انجام آداب معاشرت با ديگراندر موقعيت مختلف

 

 

 

 

 

انتظارات يادگيري از دانش آموزان

 

 

 

1-    مهارت تفكر در زمينه ادب و آداب معاشرت در دانش آموزان تقويت شود

2-    معنا و مفهوم ادب ،آداب معاشرت را بيان نمايد.

3-    با پيامهاي حكمت آميز پيامبران و ائمه (ص) اشنا شود.

4-    در بر خورد با دوستان و ديگران و معلمان ادب خود را رعايت كند.

5-    آداب رفتار هاي مناسب را در يك ميهماني ،در مدرسه و... رعايت كند.

6-     اصول اخلاقي را در برخورد با ديگرا ن رعايت نمايد.

7-    رفتار خود را در موقعيت هاي مختلف و در زمينه آداب معاشرت ارزيابي نمايد.

8-    باور داشتن به رعايت آداب معاشرت براساس اصول اعتقادي وعمل كردن به آن

 

 

روش هاي تدريس

 

 

پرسش و پاسخ- ايفاي نقش بحث و تفكر گروهي- بارش مغزي روش انفرادي

 

 

رسانه هاي آموزشي و وسايل كمك آموزشي لازم

 

كامپيوتر پرده نمايش- وايت برد (تخته ) ميز و صندلي براي اجراي نمايش اسلايد مطالب درس كتاب درسي

 

 

ورود به كلاس

 

 

 

 

 

 

فرايند تدريس

 

 

ورود به كلاس سلام و احوالپرسي حضور و غياب دانش آموزان - بررسي تكاليف دانش آموزان ارزشيابي تشخيصي از طريق پرسش از چند دانش اموزان در خصوص رفتار انسانها و رفتار خوب و بد و اعمال خوب و بد-

شروع درس جديد:

ايجاد انگيزه : گروه نمايش كلاس در قالب دو گروه نمايشي را به اجرا در مي آورند

نمايش اول : دانش آموزي با پوشش مناسب و رفتار مناسب وارد اتاق مدير مدرسه شده از مدير جهت رفتن به سفر مشهد مقدس اجازه مي خواهد و....اين نمايش درباره دانش آموز با ادب مي باشد.

نمايش دوم :دو نفر از دانش آموزان دركلاس دعوا كرده به دفتر مدير با بي ادبي تمام وارد شده و در نهايت نمايش نشان دهنده خصوصيات دانش آموزان بي ادب مي باشد.

پس از اجراي نمايش از دانش آموزان خواسته مي شود كه نمايش درباره چه بود؟ پس از جمعبندي نظرات موضوع درس جديد كه در باره آداب معاشرت مي باشد معرفي مي گردد.

بعداز معرفي درس جديد نمايش هاي اجرا شده از نمايش سوالاتي به شرح زير پرسيده مي شود.

1-    دانش آموزان عزيز چه ديديد؟

2-    اگر شما به جاي آنها بوديد چه كار مي كرديد؟ و....

در ادامه فعاليت شماره يك كه سوالاتي درباره ادب چيست و معاشرت چيست ؟ از طريق روش بارش مغزي اجرا شده و در نهايت جمعبندي نظرات دانش آموزان صورت مي گيرد. ادب و آداب و ... بررسي مي شود.

در ادامه احاديت پيامبر گرامي اسلام و امام صادق (ع) كه از طريق پاورپوينت قبلا تهيه شده است در پرده نمايش نشان داده مي شود.حديث خوانده شده و سوالات آن كه دباره بررسي نكات موجود درباره آداب معاشرت در احاديث مي باشد  در قالب فعاليت دو كتاب از طريق پرسش و پاسخ مورد برسي قرار مي گيرد.

بعداز جمعبندي مطالب و فعاليتها به تعريف ادب ،اداب، و اداب معاشرت با كمك اسلايد ها با استفاده از كامپيوتر مي پردازيم .

در ادامه تدريس فعاليت سه درس به صورت گروهي دانش آموزان به بررسي سوالات مطرح شده در فعاليت مي پردازند. دانش آموزان كلاس سه گروه چهار نفره به فعاليت گروهي پرداخته و در نهايت پس از جمعبندي يك نفر يه عنوان نماينده ي گروه جهت ارائه نتايج بررسي گروه خودشان در پاي تخته حضور يافته و به ارائه نتايج مي پردازد.

در ادامه تدريس دانش آموزان به صورت انفرادي فعاليت چهار را كه آزمون خود ارزيابي مي باشد به صورت انفرادي در مدت زمان معلوم انجام مي دهند و در پايان زمان مشخص شده دانش آموزان به سوالات معلم در اين زمينه كه خود را چگونه ارزيابي مي كنيد پاسخ هاي را ارائه مي دهند.

 

7 دقيقه

 

 

 

 

 

 

 

20

 

ارزشيابي تكويني

   

معلم در پايان هر بخش از تدريس به ارزيابي دانش آموزان از مطالب گفته شده و فعاليت شده مي پردازد.مثال ادب چيست ؟ اداب حضور در ميماني چگونه است ؟ و....

 

5

 

جمعبندي

معلم با كمك دانش آموزان به جمعبندي درس آداب معاشرت مي پردازد.

5

 

ارزشيابي پاياني

 

 

معلم از دانش آموزان ارزشيابي پاياني به عمل مي آورد:

تعريف ادب ؟

تعريف آداب؟

آداب حضور در مساجد ؟

آداب عيادت از بيمار و.....؟

 

5

 

 

ارائه تكاليف براي جلسه بعد

 

براي محبوب شدن در بين مردم چه رفتار هايي را پيشنهاد مي كنيد؟

مراجعه به سايت شبكه رشد درباره آداب سلام كردن و... وارائه نتايج بررسي در كلاس

 با يك حديث از پيامبر گرامي اسلام يك صلوات تدريس را به پايايان مي رسانيم.

 

3دقيقه

 

تاریخ به روز رسانی: 1394/11/01
تعداد بازدید: 271
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
تمامی حقوق این پایگاه متعلق به اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی می باشد.
ورود اعضاء
بستن
Powered by DorsaPortal