ورود اعضاء ورود اعضاء نقشه سایت نقشه سایت
۱۳۹۵ شنبه ۷ اسفند
معاونت پژوهشی و برنامه ریزی اداره امور تربیتی معاونت پژوهش، برنامه ریزی و نیروی انسانی
صفحه اصلی
English
عاشورا

 عاشورا

 عاشورا از ريشة عشر به معناي ده و دهم است .اين لفظ فقط بر دهمين روز محرم اطلاق شده است.

به لحاظ آن كه حوادث مهم كربلا در روز دهم ماه محرم الحرام اتفاق افتاد، اين روز را برجسته تر نموده و به نام عاشورا يعني روز دهم محرم الحرام در فرهنگ مسلمانان به ويژه شيعيان از جايگاه خاصي بهره مند شد.

البته پيش از واقعه كربلا ، هم پيامبر اسلام(ص) و هم حضرت علي(ع) شهادت امام حسين(ع) را در كربلا پيشگويي كرده بودند. امام حسين(ع) نيز شهادت خود را پيشگويي كرده، به برخي از پيامبران پيشين نيز شهادت آن حضرت وحي شده بود.

پس از آن كه حضرت امام در كربلا به شهادت رسيد، روز عاشورا ميان مردم به روز حزن و اندوه شناخته شد و شيعيان علي(ع) آن روز را روز عزا و عزاداري قرار دادند . از اين رو به نام عاشوراي حسيني شهرت يافت.

امام صادق(ع) فرمود: و أمّا يوم عاشورا فيوم أصيب فيه الحسين(ع) صريعاً بين أصحابه و أصحابه حوله صرعي عراة؛ عاشورا روزي است كه امام حسين(ع) ميان يارانش كشته شد و بر زمين افتاد. ياران او نيز پيرامون او به خاك افتاده و عريان بودند.

اين روز به دليل اين كه بر اهل بيت سخت گذشت و شايد يكي از روزهاي بسيار سخت و مصيبت‌بار براي خاندان پيامبر بود،به عنوان تاسوعاي حسيني، مورد توجه شيعيان قرار گرفت.

در مقابل شيعيان، بني اميه و پيروانشان روز عاشورا را روز جشن و سرور قرار دادند. به تدريج دشمنان درباره عاشورا احاديثي ساختند تا آن روز را با فضيلت نشان بدهند، در حالي كه آن روز، روز غم و اندوه و مصيبت است. روزي است كه بهترين انسان را كشتند، جگر رسول خدا را پاره كردند و زنان و كودكان پيامبر را به اسارت بردند، آيا اين روز ميتواند روز مباركي باشد؟!

امام صادق(ع) در همين‌ باره مي‌فرمايد: بني اميه و همراهان آنان از شاميان، نذر كردند كه اگر امام حسين كشته شد و به سپاهيان (بني‌اميه) آسيبي نرسيد و حكومت در خاندان ابي سفيان تثبيت شد، روز عاشورا را‌ عيد قرار دهند و به شكرانه پيروزي خود، روزه بگيرند. اين عمل، به صورت روش و سنتي ميان مردم تاكنون ادامه دارد، كه ريشه آن از خاندان ابوسفيان است. در اين روز، مردم روزه مي‌گيرند و با شادي، با خويشان و بستگان خود،‌رفتار مي‌كنند. از اين رو در زيارت عاشورا آمده است:

«اللّهم ان هذا يوم تبرّكت به بنو اميّة وابن آكلة الاكباد».

حضرت امام رضا(ع) مي‌فرمايد: «كسي كه در روز عاشورا از انجام كارهاي مورد نياز خويش پرهيز نمايد، خداوند، حوائج دنيا و آخرت او را برآورده كند و كسي كه روز عاشورا را، روز حزن و اندوه و مصيبت و گريه خود قرار دهد، خداوند روز قيامت را، روز شادي و سرور او گرداند و چشمش با ديدن ما در بهشت، روشن گردد.

بحارالانوار، ج 44، ص 223 و ص 250.

سيد بن طاووس، اقبال الاعمال، ص 578، اعمال روز عاشورا.

 

تاریخ به روز رسانی: 1394/08/26
تعداد بازدید: 215
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
تمامی حقوق این پایگاه متعلق به اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی می باشد.
ورود اعضاء
بستن
Powered by DorsaPortal