ورود اعضاء ورود اعضاء نقشه سایت نقشه سایت
۱۳۹۵ شنبه ۷ اسفند
معاونت پژوهشی و برنامه ریزی اداره امور تربیتی معاونت پژوهش، برنامه ریزی و نیروی انسانی
صفحه اصلی
English
تاسوعا

فلسفه تاسوعا


 
نهم ماه محرم، روز تاسوعا، منتسب به غيرت و ساقي دشت كربلا، حضرت ابوالفضل العباس (ع) است، تاسوعا بزرگداشت شهادت اسوه ايثار، ادب و دلاوري بزرگ مردي است كه با گذشت بيش از هزار و چهارصد سال ، هنوز تاريخ، روشن از كرامتهاي اوست و نام او با وفا و ادب و مردانگي همراه است.

روز نهم محرّم، تاسوعاي سال 61 هجري امام حسين و يارانش در محاصرة نيروهاي دشمن بودند. در اين روز دشمن آب را به روي اهل بيت امام حسين(ع) و ياران او بسته بود.

   نهم ماه محرم، روز تاسوعا، منتسب به غيرت و ساقي دشت كربلا، حضرت ابوالفضل العباس (ع) است، تاسوعا بزرگداشت شهادت اسوه ايثار، ادب و دلاوري بزرگ مردي است كه با گذشت بيش از هزار و چهارصد سال ، هنوز تاريخ، روشن از كرامتهاي اوست و نام او با وفا و ادب و مردانگي همراه است.

آن سردار فداكار با لبي تشنه و جگري سوخته، پا به فرات گذاشت، اما جوانمردي و وفايش نگذاشت كه او آب بنوشد و امام و اهل ‏بيت و كودكان تشنه كام باشند، لب تشنه از فرات بيرون آمد تا آب را به كودكان برساند.

دستان ابواالفضل(ع) قلم شد و اين دستها براي آزادگان جهان علم گشت و عباس آموزگار بي بديل فتوت و مردانگي در تاريخ شد.

در اين روز علاوه بر شهادت حضرت ابوالفضل(ع) وقايع ديگري نيز كه متصل به حماسه عاشورا هستند، رخ داده است كه يكي از آنها ورود شمر به كربلا است.

شمر بن ذي الجوشن كه در دشمني به اهل بيت پيش قدم تر از ديگران بود و با حرارت ويژه اي در واقعه كربلا حضور يافت، نامه شديد اللحن عبيدالله را در روز نهم ماه محرم به دست عمر بن سعد رساند و او را از منظور عبيدالله باخبر كرد.

شمر، كه فرمانده پيادگان قشون عمر بن سعد و از عناصر كليدي و پليد واقعه كربلا بود، عصر روز تاسوعا، امان نامه اي از عمر بن سعد براي چهار فرزند رشيد و دلاور ام البنين يعني عباس ، عبدالله ، جعفر و عثمان از برادران پدري امام حسين آورد تا آنان را از سپاه خداجوي و حقيقت طلب جدا سازد.

ام البنين ، همسر حضرت علي(ع) داراي چهار فرزند دلاور و فداكار بود كه همگي در ركاب برادر و امامشان در كربلا حاضر بودند.

حضرت عباس كه بزرگترين آنان است ، از شهرت به سزايي برخوردار بود. وي به خاطر جمال زيبا، قامت موزون ، دلاوري ، غيرت و شجاعت بي مانندش ، به " قمر بني هاشم" معروف شده بود.

امام صادق(ع) فرمود: «تاسوعا روزي است كه حسين(ع) و اصحاب او در كربلا محاصره شدند و سپاه شاميان بر ضد آنان گرد آمد. ابن زياد و عمر سعد از فراهم آمدن آن همه سوار خوشحال شدند و آن روز، حسين(ع) و يارانش را ناتوان شمردند و يقين كردند ديگر براي او ياوري نخواهد آمد و عراقيان او را پشتيباني نخواهند كرد».

سفينه البحار، ج 1، ص 312

تاریخ به روز رسانی: 1394/08/26
تعداد بازدید: 224
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
تمامی حقوق این پایگاه متعلق به اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی می باشد.
ورود اعضاء
بستن
Powered by DorsaPortal